Świadome macierzyństwo.
Domeną naszych czasów staje się coraz późniejsze macierzyństwo. Nie jesteśmy kobietami, które od razu po ślubie chcą urodzić dziecko, a wręcz przeciwnie, często czekamy z tym do ostatniego momentu. Tylko jak nie przegapić ostatniego dzwonka?
Najpierw praca, później rodzina!
Wiele z nas w hierarchii wartości na pierwszym miejscu stawia pracę. Jest to bardzo pragmatyczne podejście, ponieważ trudna sytuacja na rynku pracy zmusza nas do kompletnego poświęcenia się obowiązkom służbowym, na wstępie kariery. Jest to również podyktowane chęcią wyrobienia sobie takie pozycji w firmie, aby bez stresów wrócić z urlopu macierzyńskiego na swoją posadę.
Jak wynika z badań, kobiety z wyższym wykształceniem, decydują się na potomstwo najwcześniej po 30 roku życia. Nie jest to jeszcze okres, w którym ryzyko i możliwość komplikacji znacząco wzrasta. Taki czas zaczyna się po 35 roku życia, kiedy nasza zdolność rozrodcza zaczyna regularnie i gwałtownie spadać. Konieczne jest wykonanie badań prenatalnych, które są wykonywane za darmowe we wszystkich palcówkach.
Konieczne przed ciążą.
Jak podejmiesz już decyzję o zajściu w ciążę, przed tym czasem zacznij regularnie zażywać kwas foliowy. Jego przyjmowanie przynajmniej cztery miesiące przed zapłodnieni, zwiększy prawdopodobieństwo, że układ nerwowy Twojego dziecka będzie rozwijał się prawidłowo. Jest on bardzo ważny z uwagi na to, że pomaga w prawidłowym tworzeniu się czerwonych krwinek.
Należy również podkreślić, że kwas foliowy zażywany już w czasie ciąży nie ma tylu prawidłowości i tak silnego wpływu na płód, jak jego przyjmowanie przed zapłodnieniem.
Zanim zdecydujesz się na dziecko skorzystaj z wizyty u stomatologa. Próchnica i zły stan jamy ustnej mogą doprowadzić do zakażenia i nieprawidłowości w rozwoju płodu. A poza tym wykonaj następujące badania: morfologię, koniecznie ustal grupę krwi, cytologię, analizę moczu oraz zbadaj poziom cukru.